Zmiany, zmiany, zmiany…

Wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie” (Jk 2, 17).

Pod tym hasłem w dniach 26–28 września 2014 r. odbyła się XXI Pielgrzymka Wędrowników na Święty Krzyż.

Tegoroczny Święty Krzyż był przełomowy z kilku względów. Po pierwsze, wyruszyliśmy na niego autokarem, już po raz trzeci. Nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że naszym kierowcą był duszpasterz Kręgu Chrystusa Króla, ks. Kacper Radzki, który przyjechał z Henrykowa wraz z kilkoma adeptami tamtejszego katolickiego liceum o profilu m.in. wojskowym.

Następnym milowym wydarzeniem, które odbyło się drugiego dnia, było uznanie 1. Hufca Śląskiego, którego hufcowym został Jarek Głażewski HR. Oznacza to, że Śląsk od tej pory (w sensie apolitycznym) stał się w pełni niezależny od 1. Hufca Wrocławskiego, ale na szczęście nie przekreśla to szansy na dalsze spotkania czy wymianę doświadczeń.

Zmiany nie ominęły także naszego hufca. Nowym asystentem hufcowego do spraw organizacji został Jan Uryga HO, który wcześniej pełnił funkcję drużynowego 5. Drużyny Wrocławskiej. Radek Łazur HR został zastępcą hufcowego, a Dominik Gawlik podjął służbę Harcerza Orlego. Na deser, ostatniego dnia po Mszy Świętej miał miejsce apel, na którym uznany został Krąg św. Jana Pawła II dla wędrowników z Diecezji Legnickiej, którego szefem został Radek Łazur HR. Odbyło się także mianowanie Rafała Broszko HO na drużynowego 1. Drużyny Polanickiej i 1. Drużyny Lututowskiej.

Jednak najbardziej kontrowersyjną zmianą, jaka nastąpiła w tym roku, było przeniesienie miejsca biwakowania oraz biesiady na błonie przed sanktuarium. Jak się jednak okazało, takie rozwiązanie było lepsze w stosunku do zeszłorocznego. Podczas tradycyjnej adoracji relikwi Krzyża Świętego nowością była natomiast możliwość złożenia przez szefów pod ołtarzem planów pracy swoich jednostek na najbliższy rok. Pielgrzymowanie urozmaiciły konferencje wygłoszone przez naszego hufcowego oraz prelegenta z Wrocławia.^

 

Łukasz Nowak HO
Akela 1. Gromady Polanickiej

IMG_2680 IMG_2705 IMG_2807 IMG_2835 IMG_2897

Dodaj komentarz