Zlot Listopadowy 2019

W piątek 8 listopada o godzinie 19.30 pięć żeńskich drużyn z Wrocławia postawiło pierwsze kroki na bolesławieckim dworcu kolejowym. To właśnie w tym mieście miały spędzić dwa następne dni Zlotu Listopadowego.

Po przyjeździe udałyśmy się do szkoły, gdzie po rozlokowaniu się w pokojach zjadłyśmy kolację i zakończyłyśmy ten krótki dzień wspólną modlitwą.

Dzień następny rozpoczął się uroczystym apelem, który poprowadziła komendantka zlotu, asystentka hufcowej Marta Gawlik-Maj. Po nim udałyśmy się na śpiewogranie.

 

 

Zajęcia przerwał nam szalony naukowiec – jego wejście oznaczało rozpoczęcie Wielkiej Gry. Wytłumaczył nam on działanie wehikułu czasu, przez który potem przeszłyśmy, aby odnaleźć bohaterów poszczególnych epok i pomóc im poprowadzić prawidłowy bieg historii Polski. Każdy zastęp wyszedł więc z mapą i ruszył, by stawić czoło przygodzie. W międzyczasie – jak przystało na prawdziwe patriotki – zjadłyśmy polski obiad, czyli schabowego z ziemniakami i surówką. Niestety, ze względu na niepogodę, gra przeniosła się do środka budynku, co jednak nie stanowiło przeszkody, aby nadal świetnie się bawić. Dopełnieniem dnia była Msza Święta, na której zregenerowałyśmy siły, wsłuchując się w Słowo Boże. Następnie zjadłyśmy kolację z zastępem z innej drużyny, dzięki czemu zawarłyśmy nowe znajomości. Dzień zakończył się wieczorną ekspresją, na której końcową gawędę poprowadziła sama hufcowa.

Niedzielnego poranka tuż po śniadaniu poszłyśmy na Mszę do pobliskiego kościoła. Od razu po powrocie rozpoczęły się warsztaty, na których każdy znalazł coś dla siebie. Tematami zajęć były m.in.: ornitologia, haft, astronomia, pierwsza pomoc czy topografia. Po zajęciach posprzątałyśmy całą szkołę, po czym nadszedł moment, na który wszyscy czekali: apel końcowy i ogłoszenie wyników. Zlot Listopadowy 2019 wygrał zastęp Lis z 10. Drużyny Wrocławskiej – my! Tuż po apelu pożegnałyśmy się z Bolesławcem i wróciłyśmy do domów.

Wyjazd z pewnością pozostanie w mojej pamięci na długo.

 

Julia Kosińska – zastępowa zastępu Lis z 10. Drużyny Wrocławskiej