Pielgrzymka wędrowników na Św. Krzyż 2017

Droga – Służba – Braterstwo – Przygoda – Męstwo

„Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” – pod takim hasłem jak co roku, w ostatni weekend września odbyła się pielgrzymka na “Święty Krzyż”. Ponad 400 wędrowników oraz ojców z całej Polski, w tym również z naszego wrocławskiego środowiska, już po raz 24, przez 4 dni wędrowało do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

 

W czwartek wieczorem odbyła się rozpoczynająca wędrówkę msza święta w kościele pod wezwaniem Jana Apostoła na zakrzowskiej parafii. Następnie po spakowaniu plecaków do autokaru i ruszyliśmy wschód Polski. Około 1:00 autokar dojechał na miejsce. Oświetlając teren jedynie czołówkami rozbiliśmy namioty i położyliśmy się spać.

Początkiem właściwej pielgrzymki była poranna eucharystia w miejscowości Łagów, podczas której każdy wędrownik otrzymał tradycyjnie drewniany brązowy krzyż oraz książeczkę pielgrzyma. Następnie odbył się apel naszego wrocławskiego hufca, podczas którego hufcowy Jan Uryga odczytał rozkazy – odwołanie starych, oraz powołanie nowych szefów. Po apelu, ruszyliśmy w ekipach w drogę.

Pogoda, jak na warunki wrześniowe, była wymarzona do wędrówki. Było sucho, a przez lekko zachmurzone niebo świeciło słońce. Zarówno w piątek jak i sobotę mieliśmy do przejścia po kilkanaście kilometrów, co nie wymagało dużego wysiłku fizycznego. Pozwalało zachować “styl wędrowniczy”, a jednocześnie dawało czas na kontemplację i rozmowę z braćmi w kręgu. Nieodłącznym elementem była godzina drogi, modlitwa różańcowa, oraz wspólne przygotowywanie dużego posiłku na noclegu. Dodatkową atrakcją było obserwowanie Stacji Orbitalnej Affa, która zgodnie z dokładnymi wyliczeniami Macieja Zapióra, około godziny 19:40 przelatywała nad naszymi głowami.

W sobotę po południu odbyły się dwie konferencje, a następnie biesiada, podczas której środowiska harcerskie prezentowały scenki bazujące na wydarzeniach z polskiej historii. Następnie około godziny 19:00 rozpoczęła się droga krzyżowa, której ostatnia stacja była na szczycie góry, obok sanktuarium, w którym wędrownicy, po zakończeniu nabożeństwa, adorowali najświętszy sakrament.

Po tym odbył się obrzęd wymarszu 2 nowych Harcerza Rzeczypospolitej. Niesamowity klimat tworzył długi rząd wędrowników oświetlających im drogę płonącymi pochodniami. Po tym wydarzeniu były rozdawane dla wszystkich słodkie bułki oraz można było się napić ciepłej herbaty.

W niedzielę rano, czyli już ostatniego dnia, wędrownicy uczestniczyli w porannej eucharystii w sanktuarium. Po mszy była możliwość krótkiej adoracji relikwii drzewa krzyża. Następnie arcybiskup Grzegorz Ryś miał konferencję dla wędrowników związaną z tegorocznym tematem wędrówki – omówił tzw. Kazanie na Górze, czyli osiem błogosławieństw. Ostatnimi elementami były osobne konferencje dla poszczególnych gałęzi wspólny apel końcowy.

 

~Krzysztof Wowk HO

Link do zdjęć: https://photos.app.goo.gl/ijoEGkQFkaaFqOcC2

Dodaj komentarz