Spotkanie formacyjne

16Samotność w wieży? Nie. Wolimy żyć we wspólnocie.Żadna z nas nie spodziewała się, że pierwsze spotkanie Ogniska św. Rity odbędzie się w pomieszczeniu, które znajduje się w wieży kościoła w DA Maciejówka. Skojarzenia trochę jak z bajki o samotnej księżniczce, ale akurat w tym wypadku o samotności nie mogło być mowy, bo zjawiłyśmy się w 100% składzie.

Samotność w wieży? Nie. Wolimy żyć we wspólnocie.
Żadna z nas nie spodziewała się, że pierwsze spotkanie Ogniska św. Rity odbędzie się w pomieszczeniu, które znajduje się w wieży kościoła w DA Maciejówka. Skojarzenia trochę jak z bajki o samotnej księżniczce, ale akurat w tym wypadku o samotności nie mogło być mowy, bo zjawiłyśmy się w 100% składzie. Miejsce spotkania i udział w Mszy św. zawdzięczamy ks. Grzegorzowi Tabace – za co Mu serdecznie dziękujemy. Po Mszy św., która rozpoczęła się o godz. 19, udałyśmy się na wspomnianą wieżę. Konferencję dla naszego ogniska miał wygłosić Ojciec Dominik ze zgromadzenia Paulinów przy parafii św. Mikołaja we Wrocławiu.
Tematem spotkania było życie we wspólnocie i to jakie możemy czerpać z tego korzyści.

Najważniejszymi ,,rzeczami” we wspólnocie są: miłość, zaufanie, wzajemna troska o drugiego, dzielenie się swoimi sprawami, ,,znoszenie” wzajemne siebie. Troska o drugą osobę wynika z jedności – gdy tej nie ma, może dojść do agresji, która jest owocem pogardzenia samego siebie. Św. Augustyn zauważał, że to właśnie krzyż tworzy jedność, bo zespala ludzi z czterech stron świata, na które rozproszyli się bliźni przez grzech. Dużym niebezpieczeństwem dla życia we wspólnocie jest chciwość rozumiana jako przesadna troska (dbanie) o posiadanie. Ojciec Dominik opowiedział nam o dwunastu szczeblach pokory Bernarda z Clairvoux. Cała ta drabina może być dla nas przewodniczek i każdego człowieka kolejnym etapem do przejścia w celu dążenia do doskonałości duchowej, by nałóg grzechy był w nas coraz słabszy.

Konferencja była bardzo refleksyjna, dlatego nie da się jej całej tu opisać. Najważniejsze, że dotyczyła nas, była bardzo nam bliska. Życie w Ognisku musi się opierać na wyżej wymienionych wartościach, inaczej będzie tylko formalna, będzie widnieć tylko na stronie fse.wroc.pl jako ,,jakaś tam’’ jednostka szefowych.

Spotkanie w wieży (przypadkiem tam, a może nie?), odwiedzający nas kot, tak ,tak – zwierzątko, wieczór za oknem, odgłos tramwaju, herbata i ciasto – były tylko tłem. Ale czy tylko? Nie ! To były konkretne rzeczy, które otaczały nas na tym spotkaniu – nas: wspólnotę przewodniczek. I te zwykłe rzeczy także będziemy pamiętać. Bo to było NASZE WSPÓLNE spotkanie.

Dziękujemy Ojcu Dominikowi za Słowo.

Tekst: Agnieszka Paja sam.
Zdjęcie: Anna Sitek wędr.

Dodaj komentarz