Skauting jest prosty, ale kobieta bywa skomplikowana.

IMG_4120

Kobieta zmienną jest, jak powiedział konduktor pociągu relacji Jelenia Góra – Wrocław do trzech przewodniczek z Ogniska św. Edyty Stein, jadących z Wrocławia na wędrówkę zimową do Kłodzka. Kobieta  jest także bardzo zaradna i tą zaradność ma wpisaną w całe swoje „ja” dane jej od Boga – tylko Ewa potrafi robić tyle rzeczy na raz: pilnować górskiego szlaku, myśleć o konferencji, tęsknić za ukochanym, śpiewać pieśni wędrówkowe i nieść sztandar.

IMG_4153

Kobieta jest także chodzącą nadzieją. Nadzieją na to, że tym razem uda jej się rozpalić ogień pod kociołkiem, chociaż całe drewno mokre. Ona wierzy – wierzy, że ten makaron zmięknie mimo, że dawno nie ma już żaru w ognisku. Mimo, że ksiądz i tak zjadłby obiad z twardymi kluskami – ona doprowadzi do wrzenia i poda najlepsze na świecie danie przygotowane na ogniu. Na co jeszcze ma nadzieję kobieta? Lepiej zapytać na co nie ma. Nadzieję na lepsze jutro, na miłość życia, na porywającą przygodę. Najbardziej sprawdzają się nadzieje pokładane wbrew logice – jak ta, że autobus z Lądka Zdrój do Wrocławia podjedzie na przystanek akurat po kończącej się Mszy św. i będzie w nim miejsce dla wszystkich przewodniczek. Dlaczego? Bo najlepsze nadzieje to te pokładane w Bogu, a Pan Bóg nie dość że bywa nielogiczny, to jeszcze ma poczucie humoru. Tylko nie mówcie, że nie wiedzieliście.

IMG_4199

Kobieta – przewodniczka, jest także powołana do świętości – tak jak Maryja, św. Monika czy św. Gianna Beretta Molla. Ma to wpisane w naturę (a nawet wyszyte, może ściegiem łańcuszkowym?) i czyni ją prawdziwie szczęśliwą. Gdy tylko odnajdzie tą prawdę wtedy nie tylko „uśmiecha się i śpiewa  w kłopotach” – śpiewa ciągle, bo cieszy się jej serce, radością, „której nikt wam odebrać nie zdoła”!

IMG_4164

Po wędrówce zimowej mamy dużo nadziei, z którą wróciłyśmy do naszych jednostek i podejmowanych służb. Mamy też doświadczenie tego, że skauting jest prosty, Pan Bóg jest prosty, ale kobieta bywa skomplikowana.

Dodaj komentarz