Reprezentacja 2GK na Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi

8Europejska Noc Muzeów w Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi
projekt Fundacji Ziemi Krobskiej im. prof. Rajmunda Teofila Hałasa pt. „Do żarówki”
14/15 maja 2011

Siedzieliśmy w jednym z pomieszczeń muzeum – warsztacie stolarskim pełnym starych narzędzi i sprzętów stolarskich. Wokół nas poustawiane było mnóstwo świeczników i lamp. Tych najstarszych i tych najnowszych.

Na początku pan Marek Hałas, prowadzący muzeum, opowiedział nam historię oświetlenia: od ogniska do lampy na prąd. Mogliśmy przyciąć knot przy świecy specjalnymi nożyczkami, obejrzeć każdą część i poznać budowę lamy naftowej.

Potem malowaliśmy farbami świeczniczki. Te świeczniczki to prostokątne drewniane klocki z wywierconą dziurką. Dziurka musi być dosyć duża, żeby zmieściła się świeczka. Niektórzy napisali na świeczniku „Noc Muzeów”, inni ozdobili świecznik malując na nim różne źródła światła, roślinki, paski, kropki i inne wzorki.

Następnie robiliśmy na kolorowych kopertach pieczęcie ze znakiem muzeum i fundacji. Na ten znak składa się cyrkiel, kątownik i hebel, a wkoło tego nazwa. Pieczęć z napisem Fundacja Ziemi Krobskiej im. prof. Rajmunda T. Hałasa była wypalana, a pieczęć z napisem Muzeum Stolarstwa i Biskupizny wyciskana w laku.

Na koniec był poczęstunek. Pyszny placek! Mniam!

Zosia Hałas
Wilczek szóstki szarej

Dodaj komentarz