Pielgrzymka Przewodniczek na Górę Świętej Anny

Jak co roku we wrześniu przewodniczki wyruszyły w drogę. Tym razem trzydniowa pielgrzymka zaprowadziła nas na do sanktuarium świętej Babci. Nasze ognisko rozpoczęło nowy rok pracy, powierzając swoje plany Bogu.

Zmiany które zaszły w Ognisku św. Edyty Stein na początku tego roku harcerskiego bardzo wpłynęły na jego teraźniejszy kształt. Nasza jednostka podzieliła się na dwa odrębne ogniska oraz otrzymała nową szefową, byłą naczelniczkę hm. Anię Mikos HR.

W nowym składzie, z nadzieją w sercach i uśmiechami na ustach wyruszyłyśmy w drogę na Górę św. Anny, jako część corocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przewodniczek. Jej temat był związany z całorocznym planem duchowym dla przewodniczek, który opiera się na Ośmiu Błogosławieństwach, mianowicie głównym tematem naszych rozważań były słowa Pana Jezusa:Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.

Pierwszy dzień zaskoczyła nas piękną pogodą, która była wprost idealna na lepsze poznawanie się, rozmowy, śpiew i planowanie przyszłych spotkań i wyjazdów. Na naszej drodze spotkałyśmy zaorane szlaki i potoki nie do przebycia, które – jako pierwsze wspólne przygody – zbliżyły nas prawie tak samo, jak przygotowywanie przedstawienia na sobotnie ognisko, czy wspólne gotowanie. Punktem kulminacyjnym dnia była Msza Święta odprawiona przez ks. Pawła Kochaniewicza, który dołączył do nas popołudniu. Odbyła się ona w kaplicy przypadkiem odkrytego domu zakonnego Sióstr Służebniczek w Zdzieszowicach, gdzie zatrzymałyśmy się na nocleg. Późnym wieczorem, pomimo zmęczenia drogą, świetnie bawiłyśmy się na świeczysku chorągwi, z którą upłynął nam kolejny dzień wędrówki. W drodze wysłuchałyśmy konferencji HR-ek i odkryłyśmy, że makaron z kuskusem jest jadalny.

W końcu dotarłyśmy do cudownego miejsca – sanktuarium św. Anny. Na jego terenie znajdują się niezliczone kapliczki, miejsca do modlitwy i zadumy, otwarte przestrzenie – niestety nie udało nam się wszystkiego zobaczyć, ale myślę, że jeszcze tam wrócimy. Na miejscu spotkałyśmy ok. 100 innych przewodniczek, z którymi często łączą nas wspomnienia z jakiegoś kursu czy obozu. Na Górze św. Anny ponownie połączyła nas Msza Święta i adoracja Pana Jezusa – główne cele naszego wędrowania. Bardzo ważne były także Obrzędy FIAT – Zobowiązanie Przewodniczki, które złożyła m. in. nasza hufcowa Basia Herdzik.

Wielkim wydarzeniem w naszym ognisku było śniadanie, na którym zaszczycił nas swoją obecnością pan Paweł Bębenek wraz z rodziną – mamy nadzieję, że jego dzieci już są wilczkami w krakowskich gromadach. Jednocześnie dziękujemy panu Pawłowi, Kindze Jędrusik, Ani Mazurek i Marysi Sierpowskiej za wygłoszone dla nas poruszające konferencje, które wydały nam się zdecydowanie za krótkie. Pozostała już tylko Msza Święta, Apel, na którym została mianowana nasza nowa naczelniczka Katarzyna Kieler HR i szczęśliwy powrót do domów. Pełne zapału i wiary w Bożą opiekę wkroczyłyśmy w nowy rok harcerskiej służby, aby prowadzić swoje jednostki.

Dodaj komentarz