Pan Bóg się troszczy

IMG_6756_1

Tytuł może tak oczywisty, że aż banalny, ale niewątpliwie prawdziwy! Przekonałyśmy się o tym wszystkie – my, przewodniczki z Ognisk św. Edyty Stein oraz św. Anny, uczestnicząc w dniach 23- 25 maja w wędrówce wiosennej.

IMG_6689_1

Każda teza – nawet tak oczywista o Boskiej Opatrzności – powinna mieć swoje argumenty. Dlatego w tych kilku akapitach przedstawimy wam jak to dostawszy się pod Boże skrzydła przeżyłyśmy naszą wędrówkę.

IMG_6711_1

Tym razem zaniosło nas w góry Suche, które akurat o tej porze roku do najsuchszych nie należały. Jednak w kluczowych momentach – takich jak Msza Św. czy godzina światła nie padało. Kiedy już całe niebo zasłane było gęstwiną chmur i wszyscy we wsi wiedzieli, że będzie padać – nie spadała ani jedna kropla deszczu, dopóki przy pomocy ks. Bakesa nie zostało rozpostarte „zadaszenie” nad kuchnią, nami i plecakami. I tak było za każdym razem – to tak jakby wszystkie prognozy pogody wskazywały, że będzie padać, a Pan Bóg nie chcąc już zmieniać ludziom tych ich prognoz po prostu wstrzymywał deszcz, najdłużej jak się dało, żeby tylko nam się nic nie pomoczyło. 

Brzmi zuchwale? Nie, skądże – przeżyłyśmy także burzę w lesie, a potem wieczór ze śpiewograniem i prostu wiedziałyśmy, ze On jest wśród nas i czuwa nad ogniem, nad rozważaniami, nad rozmowami.

IMG_6816_1

Tematem całego wędrowania były dokumenty podstawowe Stowarzyszenia. Na ich bazie wspólnie wypracowałyśmy wiele ważnych wniosków, które w kontekstach naszych służb mają realny wymiar. „Skauting chce wychowywać do „kontemplacji” i poczucia „sacrum” – jak czytamy w Karcie Skautingu Europejskiego. Oznacza to, że skauting chce rozwijać u młodych wewnętrzną wrażliwość na dobro, prawdę i piękno. Chodzi o to, żeby wychowankowie potrafili nie tylko przyjąć prawdę o tym, że Bóg jest, ale także aby potrafili się Nim zachwycić, aby umieli się odpowiednio zachować wobec Boga i Jego stworzenia. Nas Pan Bóg w czasie tych trzech dni zachwycał nieustannie. Całość naszych rozmów podsumował także wspomniany już ksiądz Bakes mówiąc, że dokumentem podstawowym każdego Wędrownika i Przewodniczki powinna być Eucharystia.

IMG_6665_1

Ostatniego dnia, po niedzielnej Mszy św. zbierałyśmy się już na pociąg, ale perspektywa dwóch godzin czekania na dworcu zrodziła w nas myśl o kawie. Zaczęłyśmy więc szukać odpowiedniego miejsca, gdzie można byłoby się czegoś napić. Ponieważ nie mogłyśmy niczego znaleźć zagadnęłyśmy po drodze starszą Panią. Ona spojrzała na nas gromkim wzrokiem i powiedziała „nie za wysokie wymagania?” Wiecie o KIM sobie pomyślałyśmy?

IMG_6794Pan Bóg czuwa nad nami, żebyśmy mogli czuwać na harcerskiej drodze.

 

Dodaj komentarz