Forum Młodych

15W dniach 1 i 2 grudnia w Warszawie odbyło się Forum Młodych. Impreza zgromadziła około 250 uczestników, czyli szefów, szefowych Skautów Europy i również nasze Ognisko Młodych Przewodniczek.

Były poruszane kontrowersyjne tematy, w których mogliśmy się zastanowić nad problemami budowania relacji, aborcji, polskości, a także roli chrześcijan we współczesnej Europie. Pomagali nam w tym m.in.: dr Paweł Skibiński, Brygida Grysiak, Jan Maciejewski, Bogna Białecka i brat Zbigniew Nesterowicz. W przerwie pomiędzy wykładami postanowiłyśmy umocnić nasze więzi w ognisku i udałyśmy się na zwiedzanie stolicy. W drodze na Stare Miasto dołączył do nas wędrownik z Warszawy, który pokazał nam m.in. Grób Nieznanego Żołnierza, Zamek Królewski, Belweder. Był to bardzo miły czas, ponieważ każda z nas mogła ze sobą porozmawiać, Zrobiłyśmy też dużo fajnych zdjęć. Po powrocie z wycieczki zdążyłyśmy jeszcze na ostatni wykład w planie dnia, a później były już tylko przygotowania do wieczornej zabawy andrzejkowej.

Motywem przewodnim wieczoru były lata 20. – 30. XX wieku. Stroje były wyjątkowe i pomysłowe, a zabawa przednia. Do tańca przygrywał nam wrocławski zespół „Gienki”. Po tanach odmówiliśmy Salve Regina i udaliśmy się do spania. Ostatni dzień Forum zaczął się wykładem na temat polskości, jednak najważniejszym elementem dni była uroczysta Msza Święta z udziałem Skautów Europy, chóru i orkiestry FSE. To spotkanie z przewodniczkami i wędrownikami z całej Polski było niesamowitym doświadczeniem, dzięki któremu mamy większy zapał na kolejne tego typu wyjazdy.

Klaudyna Mazurowska

Dodaj komentarz