Święty Krzyż 2016

Tegoroczna pielgrzymka wędrowników na Święty Krzyż pozwoliła mocnym akcentem wkroczyć w kolejny rok pracy jednostek KCHK. W tym krótkim czasie mogliśmy zbliżyć się do Boga we wspólnej modlitwie, wysłuchać ciekawych konferencji, pośmieszkować na biesiadzie i nie tylko, wreszcie – spotkać się z wędrownikami z całej Polski. Jednym słowem – kto pojechał, ten wygrał.

img_1438

Nasz wyjazd rozpoczęliśmy  w czwartkowy wieczór Mszą Świętą na Zakrzowie w parafii pw. św. Jana Apostoła. Ojciec Mariusz Sobkowiak w swojej homilii skutecznie zmotywował wędrowników KCHK oraz środowiska jeleniogórskiego do świadomego przeżycia tej pielgrzymki. Na miejsce noclegu (Modliborzyce) dotarliśmy autokarem późną nocą z czwartku na piątek.

img_1376

W tym roku wędrowaliśmy trasą św. Wojciecha z m. Modliborzyce; przebiegała ona przez malownicze lasy, wąwozy i wsie położone w Górach Świętokrzyskich.

img_1434

Pierwszy dzień pielgrzymki zakończyliśmy w m. Nowy Skoszyn. Tam zorganizowaliśmy wieczorne ognisko, podczas którego m.in. mieliśmy okazję bliżej poznać gospodarza tego miejsca – ks. Jan Mikosa. Ksiądz Jan okazał się być wyjątkową postacią. Pełnym werwy „wojskowym” głosem opowiadał o tym, jak w wieku 14 lat podczas wojny spotkał w tych stronach oddział legendarnego „Ponurego” (por. Jan Piwnik). Przybliżył nam również historię Wykusa i opowiedział o swojej działalności charytatywnej – budowie i prowadzeniu po dziś dzień Domu Św. Brata Alberta dla ludzi bezdomnych i opuszczonych w Skoszowie. Tego dnia uczestniczyliśmy również w obrzędzie wymarszu dwóch wędrowników.

img_1462

Sobota była kulminacyjnym punktem programu. Tradycyjnie już w Nowej Słupi spotkali się wszyscy wędrownicy zmierzający trzema różnymi trasami (św. Emeryka, Wojciecha i Jacka), by razem przeżyć Mszę Św. odprawianą po łacinie. Stamtąd udaliśmy się na miejsce biesiady – u podnóża Łysej Góry. Każdy z kręgów starał się wypaść jak najlepiej, jednak Topór ekspresji powędrował w tym roku do ekipy ze Skarżyska Wędrownicy z Wrocławia zaprezentowali scenkę pt. Alibaba i 40 rozbójników. Widowni szczególnie przypadł do gustu taniec do piosenki Dalibomba, żonglowanie melonami, nasza urodziwa krajowego wyrobu Mae West i kapitalny bit box Ignacego. Mieliśmy również okazję wysłuchać kilku konferencji przygotowanych przez doświadczonych wędrowników dotyczących tematyki oszczędzania i prowadzenia budżetu, relacji z kobietami, a także historii i wizji rozwoju naszej organizacji.

img_1554

Po krótkim ochłonięciu rozpoczęliśmy Drogę krzyżową, która wiodła szlakiem na Łysą Górę. W sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego uczestniczyliśmy w adoracji Najświętszego Sakramentu, która była dla nas dużym przeżyciem. Na koniec dnia częstowaliśmy się pysznymi drożdżówkami i herbatą, rozmawiając do późnych godzin.

img_1949

W niedzielę uczestniczyliśmy we Mszy św. w sanktuarium, adoracji relikwii Krzyża św. Wysłuchaliśmy również ciekawej i praktycznej konferencji Pawła Lochyńskiego o planowaniu czasu. Po zakończeniu spotkań różnych gałęzi pożegnaliśmy się wspólnie na uroczystym apelu.

Z pewnością był to dobrze spędzony czas, który naładuje nasze skautowe baterie na długo.

 

Paweł Kobusiński HO

fot. Kuba Matejuk HO

img_2151a

 

Dodaj komentarz